You are currently viewing Czym jest JOGA NIDRA?

Czym jest JOGA NIDRA?

Czym jest i w jakim celu stosuje się joga nidrę?

Joga nidra to praktyka, która może być szeroko zastosowana we współczesnej rzeczywistości, dla polepszenia jakości ludzkiego życia. Joga nidra jest swoistym lekarstwem dla świata oszalałego z napięcia. Może być praktykowana przez wszystkich, w każdym wieku, nie wymaga wiary, ani ślepego posłuszeństwa, nie jest dogmatyczna, lecz sprawdzona naukowo i wielokrotnie testowana. Ta prosta a jednocześnie mocarna technika używana jest w następujących obszarach: Rozluźnienie / relaksacja: joga nidra jest najlepszą, najtańszą i najbardziej stałą metodą dla głębokiej relaksacji całej ludzkiej struktury i osobowości. Medytacja: joga nidra jest techniką medytacyjną. Problemy psychologiczne: joga nidra działa bezpośrednio usuwając głęboko zakorzenione psychologiczne kompleksy, neurotyczności, ograniczenia, jest zaawansowanym narzędziem psychiatrycznym. Psychosomatyczne dolegliwości: joga nidra pomaga usunąć ogromną liczbę dolegliwości, które przede wszystkim są pochodzenia mentalnego, takie jak wysokie ciśnienie. Sen: joga nidra powoduje i polepsza głęboki sen. Jest to naturalny środek uspokajający, który radzi sobie z bezsennością. Psychiczno- fizyczna odnowa: joga nidra odnawia i regeneruje cały ludzki organizm. Fizyczny, praniczny i mentalny poziom człowieka jest naenergetyzowany. Eksploracja umysłu, obudzenie głębszych wymiarów: joga nidra otwiera uśpiony potencjał umysłu i psyche, budzi zdolność intuicji. Uczenie się, edukacja i inteligencja: drogą badania i testowania wykazano, że joga nidra przynosi niesamowitą poprawę zarówno w przyswajaniu jak i zachowaniu informacji ze źródeł zewnętrznych, jak również dotyka wymiarów wewnętrznej mądrości w przestrzeni własnego umysłu. Podnosi inteligencję.

Jak przygotować się do praktyki jogi nidry?

Należy zdjąć wszystkie ciasne i niewygodne część ubrania, dodatki jak pasek, zegarek, biżuterię czy okulary. W okresie ciepłym ubranie powinno być lekkie, naturalne i luźne, w okresie zimnym ciepłe, miękkie, okryte ciepłym kocem. Okrycie ciała jest ważne dla subtelnych warstw energii, także nawet w ciepły dzień należy przykryć się choćby lekkim szalem tylko do pasa- ciało w stanie relaksacji szybko się wychładza co skutecznie utrudnia praktykę. Najlepiej praktykować w cichym, przyciemnionym i dobrze przewietrzonym pomieszczeniu. Ponieważ sesja odbywa się w pozycji leżącej w bezruchu, należy przygotować sobie wygodne i miękkie posłanie. W tym celu na matę do jogi kładziemy koc albo nawet 2-3 koce do jogi. Układamy pod głowę niską poduszkę lub koc, kładziemy wałek pod uda i nakładamy woreczek z gryką na oczy. Należy wszystko poprawić i zmienić już na samym początku położenia się w pozycji, zwracając uwagę na wszystkie niedogodności, irytacje, swędzenie skóry, czy dźwięki, które na wstępie trzeba zniwelować. Jak już nasza pozycja będzie wygodna, przechodzimy do Siavasany czyli bezruchu ciała wynikającego z wygody, w którym zaczynamy się rozluźniać, a umysł odpoczywa w przytomnym stanie.
"Leżąc płasko jak martwe ciało na ziemi jest Siavasaną. 
Ulecza zmęczenie i powoduje zatrzymanie umysłu" 
                                           Hathayogapradipika

Co może wydarzyć się w trakcie praktyki?

Trzy stany jogi nidry jakie można uzyskać w trakcie praktyki:
  1. SEN: dla osoby zmęczonej, wyczerpanej i ciągle zamartwiającej się, stan jogi nidry będzie oznaczał tylko jedno- głęboki, regenerujący sen. Zanurzenie w ten błogi stan dla wielu jest jedynym celem praktyki. Nie ma w tym nic złego bowiem przynosi to wiele korzyści. Nawet jeśli na początku jogi nidry jest polecenie by utrzymać przytomność. a jest to niemożliwe, nie należy się przejmować i walczyć z tym, przyjemność takiego snu jest najważniejsza.
  2. PSYCHICZNY SEN: dla innych osób, może praktykujących jogę wiele lat, joga nidra będzie oznaczać stan świadomego śnienia, gdzie mogą ukazywać się obrazy i uczucia z podświadomości. Wrażenie unoszenia się w przestrzeni pomiędzy snem a jawą. W tym stanie zachodzi spotkanie, konfrontacja z podświadomymi problemami, stłamszeniami, strachami etc. Regularna praktyka pomoże w oczyszczeniu i polerowaniu lustra umysłu.
  3. BEZSENNY SEN: to najwyższy stan jogi nidry, gdzie doświadczeniem jest balans na ostrzu noża pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym stanem, lub światem intrawertycznym i ekstrawertycznym, w jodze nazywanym drogą środka, która koresponduje z przebudzeniem kundalini. Błogi i mistyczny stan jogi, oznaczający również wymiar superświadomości.
"Jak królowa pszczół, gdy poleci w górę, to za nią wzlecą inne
pszczoły, a gdy usiądzie, to w ślad za nią siadają, tak samo
narządy psychiczne- gdy świadomość jest powściągnięta, również
one zostają powściągnięte; oto na tym polega wycofanie 
PRATYAHARA."
                                               Jogabhaszja, II.54

Joga nidra a 8. stopniowa ścieżka jogi.

Sutry jogi wg Patandżalego, zawierają między innymi etapy rozwoju jogi poprzez 8 stopniową ścieżkę Ashtanga Jogi. Joga nidra na tej mapie stopni jogi, jest jedną z technik w stanie wycofania zmysłów, czyli piątym stopniem nazywanym PRATYAHARĄ. Od Pratyahary rozpoczyna się joga wewnętrzna, w stanie wycofania zmysłów patrzymy w głąb psychiki, na progu pomiędzy empirycznym światem zewnętrznym, a subiektywnym światem wewnętrznych zjawisk. W subtelnym stanie wrażliwości osoba krystalizuje pozycję świadka, tak aby móc pozostawać w przytomnej pozycji obserwatora, niezależnie czy jest na jawie, śnieniu czy w stanie medytacji.
  1. YAMA – odpowiedzialność indywidualna w relacji z innymi
  2. NIYAMA – odpowiedzialność indywidualna w relacji ze sobą
  3. ASANA – świadoma uważność w pozycji jogi, przygotowanie fizyczne ciała dla bardziej subtelnej praktyki
  4. PRANAYAMA – świadoma uważność w oddechu, kontrolowanie oddechu
  5. PRATYAHARA – świadomość wycofania zmysłów – tu zaczyna się joga nidra
  6. DHARANA – świadomość skupienia na obiekcie kontemplacji
  7. DHYANA – świadomość spontanicznego przepływu
  8. SAMADHI – świadomość jedności, samorozpoznanie.
—————————————————————————————————————————— Zapraszam na sesje JOGI NIDRY do Las Joga Zalesie Górne. Spotykamy się we wtorki o godzinie 19:45 do 20:45. Zajęcia prowadzi Katarzyna Borowska, która ukończyła 50h kurs stacjonarny jogi nidry u Sary z Quaternity Institute, trenerki z 25 letnim doświadczeniem w nauczaniu. Powyższy artykuł powstał na bazie materiałów trenerskich z Quaternity Institute oraz na podstawie książki Lesława Kulmatyckiego „Joga nidra dla zaawansowanych”. Dziękuję, że czytasz i zapraszam do wspólnej praktyki. Kasia Borowska